Jev Artifologické okno
Bez jakékoliv zkušební doby zaváděné technologie, které zásadně mění pravidla v lidské společnosti, přináší nové společenské jevy. Tyto jevy logicky nikdo nikdy nezažil, nestudoval a nejsou zdokumentovány. Tím pádem neexistují žádní odborníci na tyto jevy a tato neznalost se pak nazývá „artifologické okno“.
Tyto nové technologie od základu mění uspořádání mezilidských vztahů, vztahů občanů a vlády, nahrazují fyzický veřejný prostor uměle moderovaným prostorem elektronickým. Přináší nepřekonatelně výkonný administrativný aparát který nemá žádné lidské požadavky, přináší možnost sledovat veškeré ekonomické aktivity každého člověka. Proto se všechny nové jevy týkají těchto věcí. Prakticky všechny tyto jevy jsou patologické a destruktivní. Popisem těchto jevů se zabývá artifologie.
Artifologické okno – popis 1.
Jelikož byly do lidské společnosti zavedeny poprvé zcela nové zásadní technologie, nemá s dlouhodobým vlivem těchto technologií nikdo žádné zkušenosti. Tím jsou nám stávající modely a nauky psychologů, sociologů, politiků a ekonomů k nepotřebě, protože tyto technologie jsou zaváděny do každodenního lidského života bez jakékoliv zkušební doby. Zkušební doba je běžná například při zkoušení nových motorů či nových léčiv.
Žijeme tedy v době, kdy nemáme na dlouhodobý vliv těchto technologií žádné odbobrníky.
Absence celé jedné generace odborníků je pro lidstvo kritická. Protože současní vědci musí předstírat že všemu rozumí aby dostali svou mzdu, nemohou nové jevy nijak rozumně komentovat. Kdyby přiznali, že probíhající společenské jevy nemůžou chápat a na výsledky si ještě budeme muset pár let počkat, nikdo by jim nechtěl za jejich práci platit. Kvůli tomuto nutnému předstírání tak lidé promarní šanci pochopit destruktivní jevy, které nasazením těchto technologií spustili.
Artifologické okno – popis 2.
Důvodem proč vědci z oboru psychologie, sociologie, financí a ekonomických oborů nemohou NIC VĚDĚT o současných událostech je jednoduchý: Prudký rozvoj technologií netělesné komunikace a záměna fyzického prostoru setkávání lidí za moderovaný virtuální prostor internetu je otázkou posledních let a tudíž nikdo z vědců s tím nemůže mít ŽÁDNÉ ZKUŠENOSTI.
Též onen fakt, že elektronika umožnuje ve fyzickém světě zcela nepopsatelně vysoký byrokratický a administrativní výkon v uplatňování moci nad lidmi nebyl v historii lidí NIKDY zaznamenán. Je tudíž pro celou odbornou komunitu kompletně neznámý. Systémy AI dokážou například počítat vinu za život každému člověku sčítáním jeho nakupování a prodávání tak, že v historii by každý člověk potřeboval své dva uředníky na plný úvazek. To by samozřejmě vytvořilo potřebu obrovské armády loajálních úředníků, ke kterým by se vláda MUSELA chovat zákonně. Museli by být spokojeni se svou vládou.
Školství v období artifologického okna zkolabuje
V období artifologického okna nikdo neví, co vyučovat děti. Také poznání lidí se tak rozšířilo a každý je nucen neustále používat tak složité technologie, že děti nemají šanci vůbec pochopit jejich funkci. Škola tedy nemůže už naučit děti povědomí o věcech denního života – jsou to příliš složité věci. Děti tedy budou nuceny vše přijmout jen velmi povrchně, bez jakéhokoliv poznání. Například AI jim bude představeno jako hodný právě vyvolaný duch, který jim chce pomáhat a budou nuceny do ohavné modloslužby.