Podobenství o tom, jak prostředník vždy získá moc
Představme si děti na školním výletě. Učitelka měla pokaždé děti na starosti a děti jí musely poslouchat. Učitelka to s dětmi myslela dobře.
Tento rok ale učitelka s dětmi nemluví přímo. Pokud učitelka chce něco říci, musí to říci růžovému skřítkovi, který to pak dětem tlumočí.
Růžový skřítek řekne přibližně to co učitelka chce. Potom ale udělá mezi dětmi diskusi a vybere nejlepší názory pro a proti. Názor, který se většině dětem líbí pak řekne i těm ostatním.
Zkuste nyní sami definovat, jak se změnila moc učitelky nad dětmi, jakou moc má růžový skřítek? Jak jsou s novým systémem příkazů spokojeny děti? A také, jak dopadne jejich výlet?
Tento příběh s růžovým skřítkem srozumitelně ukazuje, že naprostou moc nad těmi dětmi má mluvení toho růžového skřítka (ten chce být oblíbený) a nikoliv moc učitelky, která to s dětmi myslí dobře. Skřítek nejen že má moc, ale zároveň vytváří mezi dětmi konflikt.
Přesně takovou moc má internet, který se vklínil mezi vládnoucí lidi a obyvatelstvo. Internet jako prostředník absolutně ukončil možnost vlády muže Zákonného a umožnuje pouze vládu muže Bezzákonného.