Vítězství jako prázdná fráze

V koloritu Církevních Organizací se často setkáváme s frázemi, které jsou tak často opakovány, že i náhodný návštěvník si je po čase zapamatuje. Jsou to například tyto: “Ježíš už zvítězil na kříži”, “Všechno můžu v Kristu”, “dělejme to v Kristu”, “musíme mít Krista ve svém srdci”, “Ježíše milujeme úplně nejvíc” “Dívejme se jen na Krista” a podobně.

V koloritu Církevních Organizací se často setkáváme s frázemi, které jsou tak často opakovány, že i náhodný návštěvník si je po čase zapamatuje
Tyto věty jsou pronášeny ve stylu zaříkávání. Někdy i připomínají sebepřesvědčování o něčem, čemu mluvčí sám moc nerozumí, či ani nevěří. Nezávislého pozorovatele nejvíc překvapí, že mu jsou podobné věty předkládány jako univerzální, nic neříkající odpovědi na jeho otázky. Nějak se zdá, že ti lidé ani neznají žádné odpovědi a tak jen opakují, co jim řekli že mají opakovat.

Jsou to totiž jen řečnické fráze

Na půdách Církevních Organizací se vlastně nezkoumá, jestli někdo miluje Pravdu. Z principu každé lidské organizace, i zde je důležité jen to, zda-li členové souhlasí s tím, co daná Organizace propaguje. Musí takříkajíc kopat za svůj tým.

Věta: “Ježíš už zvítězil na kříži” je velmi často používána jako univerzální odpověď, používaná členy Církevních Organizací při otázkách, na které neznají odpověď. Je většinou doplněna mantrou: “takže mě už se to netýká, já jsem na cestě do Nebe”

Větou: “Všechno můžu v Kristu” často členové Církevních Organizací omlouvají to, že něco dělají a nevědí, jestli je to správné a nebo přímo omlouvají, co je nesprávné.

Rčením: “Dělejme to v Kristu” se velmi často prezentuje mluvčí jako křesťansky duchovně vyspělý, prosazující nějakou klubovou akci. Můžete zkoušet jít do práce v Kristu, sprchovat se v Kristu, koukat na hloupé TV zprávy v Kristu… dá se to rčení použít různě. A vždy to zní super duchovně. Nikdo ale neví, co přesně to znamená.

No a speciální věty typu: “musíme mít Krista pevně ve svém srdci”, ty už znějí tak, že by s tím člověk hned měl chuť něco začít dělat. Skoro jako by to chtělo nějakou operaci nebo alespoň něco spolknout. Zajímavé by bylo zjistit, kolik posluchačů si z této věty vezme něco jiného, než jen nejistý pocit, že “dělají něco nedokonale a že se musí nějak zlepšit”.

A oblíbená věta: “Dívejme se jen na Krista” zase schová absolutní nezájem o Pravdu, Rozsuzování a duchovní boj.

Share This