Ježíš říká, že Jeho následovníci budou solí země a jestliže ztratí svou slanost, nebude nic, co by ji mohlo nahradit. Existuje mnoho věcí, které jsou sladké, hořké nebo kyselé. Dokud například nebyl lidem dostupný cukr, sladili pokrmy medem. Salát okyselíte octem, citrónovou nebo limetkovou šťávou. Sladká, kyselá i hořká chuť je zkrátka nahraditelná – pokud je nedostupná jedna ingredience, můžeme použít jinou.

Žádná ingredience ale nedokáže plnohodnotně nahradit sůl.

Vzpomínáte si na pohádku Byl jednou jeden král? I když král měl chutí na vybranou a jedl sladké nebo kyselé, pořád chyběla sůl.

Úlohu těch, kteří následují Boha, nemůže nic a nikdo jiný zastoupit. Pokud tito lidé ztratí své zapálení, vytrvalost a oddanost Bohu, pak přestávají být tak “slaní”, jak to Bůh chce, a Bible říká, že taková sůl už není k ničemu jinému, než aby se vyhodila na ulici a lidé ji pošlapali. Aby sůl dobře ochutila pokrm, je třeba, aby jí nebylo moc ani málo a také aby byla v pokrmu rovnoměrně, aby jedna část jídla nebyla planá a jiná zase přesolená. Boží děti jsou povolány k tomu, aby nesly evangelium celému světu, aby se do celého světa dostala “slanost” Božího spasení.

Jestliže tento úkol odmítneme, nic nás nemůže nahradit, žádné náboženství vytvořené lidmi, žádné morální kodexy a filozofie.

To, čeho je nepochybně všude dost, je sladká lež, kyselá pachuť závisti a zášti a hořkost naplňující lidská srdce. O to potřebnější je proto sůl země.

Zhlédnutí: 503