Představte si nepříjemnou situaci: Ráno vyrážíte na poslední chvíli do práce, spěcháte, aby vám neujel autobus, a tak se stane, že zabouchnete dveře bytu a necháte v nich zvenku klíče. Později během dne přijde ke dveřím zloděj a uvidí klíče ve dveřích. Chvíli poslouchá za dveřmi a slyší jen ticho v bytě. Nikde nikdo, je jasné, že podmínky pro vyloupení bytu jsou více než ideální.

Myslíte si, že by v takové chvíli zloděj zvažoval, jestli majitel klíče ve dveřích nechal vědomě, nebo nedopatřením? A že by se rozhodl nevyloupit byt jen proto, že jeho majitel nevěděl, že nechal klíče ve dveřích? Zkoumal by zloděj důvod, proč klíče v zámku zůstaly?

Naivní představa, jistě. Přesto se mnozí z nás domnívají, že přesně tak se chová satan. Pod pojmem „sloužit satanu“ si běžně představujeme postavu v černém, s pentagramem nebo obráceným křížem na krku, jak pronáší magické formule nebo se účastní černé mše. Když položíme rovnítko mezi pojmy „služba satanu“ a „andělská terapie“, „návštěva kartářky “, „ spiritismus“, „akupunktura“ atd., mnohé lidi to šokuje.

Všechny tyto aktivity (a mnohé další) jsou klíče, které necháváme zvenčí v zámku našeho života. Satanovi absolutně nezáleží na tom, jestli si uvědomujeme, komu těmito činnostmi otevíráme, nebo to děláme nevědomě. Jedno staré rčení říká, že příležitost dělá zloděje a Satan je zloděj. Hledá otevřené dveře, a motivy, které nás k otevření vedou, nezkoumá. Tam, kde je otevřeno, vejde.

Náš zloděj z malého podobenství v úvodu by nejen nepřemýšlel nad motivy majitele bytu, spíš by si byl vědomý toho, že klíče zvenku ve dveřích nikdo nenechává úmyslně a prostě by téhle chyby majitele bez výčitek využil. Fakt, že majitel si svou chybu hned tak neuvědomí, zloději jen nahrává do karet.

Stejně tak satanu vyhovuje, když si člověk, který mu slouží, tuto skutečnost neuvědomuje a dál žije v iluzi, že „přece andělská terapie (horoskopy, holotropní dýchání, reiki, homeopatie, léčitelství…) žádnou službou satanu nejsou.“ Takový člověk totiž proti satanu nijak bojovat nebude a není mu proto nebezpečný.

Buďte velmi opatrní na to, co nabízí tento svět. Jeho knížetem je právě satan a tento kníže se dokáže mistrně maskovat jako „anděl světla“, aby oklamal co nejvíce lidí. Nejsnazším způsobem, jak toho dosáhnout, je udržet lidi v iluzi, že všechno je v pořádku a v ideálním případě je přesvědčit, že žádný satan neexistuje.